Wstydliwa przypadłość: suchość pochwy

problemy okolic intymnych

Ponad połowa młodych kobiet zmaga się z suchością pochwy. Dolegliwość, mimo iż nie jest groźna dla zdrowia, znacznie obniża komfort i jakość życia. I chociażby z tego względu, należy zwalczać ją zawsze, gdy tylko się pojawi. 

Skąd to się bierze?

Suchość pochwy to dolegliwość związana głównie z zaburzeniem produkcji estrogenów – hormonów produkowanych w jajnikach. Niedostateczna ilość tego hormonu powoduje, że pochwa staje się sucha, zaczyna piec, swędzieć, boleć…

Ale nie tylko hormony winne są powstania dyskomfortu. Bardzo często winowajcą jest niewłaściwa higiena i pielęgnacja okolic intymnych. Co to dokładnie oznacza? Na przykład stosowanie kosmetyków mocno perfumowanych lub zawierających mydło. Bardzo często suchość pochwy występuje u dziewczyn, które okolice intymne myją zwykłym mydłem.

Na suchość pochwy duży wpływ może mieć także przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza tych stosowanych w alergii, wrzodach, depresji. Również środki antykoncepcyjne mogą wysuszać miejsca intymne.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że suchość pochwy może wynikać z nieodpowiedniego stylu życia. Dolegliwość najczęściej pojawia się u dziewczyn przemęczonych, zestresowanych, wyczerpanych fizycznie lub psychicznie. Warto również przyjrzeć się swojej diecie. Jeśli brakuje w niej witamin i składników odżywczych, mechanizm nawilżania pochwy może także zostać zaburzony.

Jak sobie pomóc?

Jeśli dolegliwość utrzymuje się przez dłuższy czas – koniecznie udajcie się do ginekologa. Po badaniu i krótkim wywiadzie, zastosuje on odpowiednie leczenie. Same możecie sobie pomóc w różny sposób.

Na pewno możecie zastosować czopki lub globulki dopochwowe z witaminą E, które działają miejscowo, powodując wilgotność w suchym miejscu.

Jedzcie dużo soi. Słynie ona z właściwości nawilżających. Dzięki niej zmniejszą się objawy nieprzyjemnej suchości w okolicach intymnych i tym samym zwiększy się ich wilgotność.

Zastosujcie odpowiednią dietę. Zadbajcie, aby znalazło się w niej dużo warzyw i owoców. Ograniczcie spożywanie dań tłustych i smażonych. Pijcie dużo niegazowanej wody mineralnej, która świetnie oczyszcza organizm i jeszcze lepiej nawilża skórę.

żel na suchość pochwy

Vagisil – żel intymny o właściwościach nawilżających

Jeśli dyskomfort spowodowany jest niewłaściwą higieną – obowiązkowo zmieńcie preparaty do pielęgnacji miejsc intymnych. Zamiast kolorowych kosmetyków, wybierzcie preparaty hipoalergiczne, bez konserwantów, sztucznych barwników i substancji zapachowych.

Sięgnijcie po żel intymny o właściwościach nawilżających, który naniesiony na okolice intymne przyniesie natychmiastową ulgę. Godnym polecenia preparatem jest Vagisil. Żel nie tylko delikatnie nawilża, ale także łagodzi podrażnienia, których skutkiem może być ostry ból i dyskomfort miejsc intymnych takich jak: uczucie napięcia i pieczenie. Żel intymny Vagisil nie zawiera substancji zapachowych i barwników. Wyprodukowany został na bazie wody oczyszczonej, dzięki czemu nie zawiera ani tłuszczu, ani oleju przez co nie brudzi bielizny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.